Godło Rzeczypospolitej Polskiej    Herb Miasta Gliwice    Logo II Liceum w Gliwicach

Jubileusz II LO w Gliwicach

Gliwicka „Dwójka” skończyła 75 lat. W dniach 6-7 października 2023 r. absolwenci, uczniowie, rodzice, obecni i byli nauczyciele oraz pracownicy szkoły wspólnie świętowali jubileusz 75-lecia II Liceum Ogólnokształcącego im. W. Wróblewskiego w Gliwicach.

Po II Wojnie Światowej rosła liczba mieszkańców Gliwic i konieczna stała się rozbudowa sieci szkół, zwłaszcza średnich. Nowi mieszkańcy Gliwic to głównie repatrianci z Kresów. Bardzo często wywodzili się ze środowisk akademickich Uniwersytetu Lwowskiego i Politechniki Lwowskiej. Była więc odpowiednia kadra pedagogiczna, ale i zapotrzebowanie na nowe szkoły w różnych dzielnicach miasta. W związku z tym część dziewcząt ze szkoły przy ul. Kozielskiej przeniesiono do budynku przy ul. W. Wróblewskiego, gdzie dołączono je do uczennic, przyjętych z tej dzielnicy. W ten sposób 1.09.1948 r. rozpoczęło swoją działalność II Gimnazjum i Liceum Żeńskie w Gliwicach a dzisiejsza „Dwójka”

Od tego czasu mury szkoły opuściło blisko 9500 absolwentów a II Liceum Ogólnokształcące im. Walerego Wróblewskiego, zwane także „Wróblem” lub po prostu „Dwójką”, wrosło w pejzaż miasta i stało się szkołą pokoleniową, w której naukę pobierało i wciąż pobiera wiele osób z tych samych rodzin – mówił Robert Strzelec, dyrektor II LO.

6 października na uroczystej gali w gliwickim „Mrowisku” zgromadzili się uczniowie oraz pedagodzy związani z II LO. Uroczystość zaszczycili swoją obecnością goście – senator RP Zygmunt Frankiewicz, przedstawiciele samorządu – Adam Neumann, Prezydent Miasta Gliwice wraz z jego zastępczynią Ewą Weber, przewodniczący Rady Miasta Gliwice Marek Pszonak wraz z Krystyną Sową, zastępczynią przewodniczącego Rady Miasta a także dyrektor Delegatury w Gliwicach Kuratorium Oświaty w Katowicach Wojciech Zając i prorektor Politechniki Śląskiej prof. dr hab. inż. Tomasz Trawiński.

Wśród gości nie zabrakło również dyrektorów gliwickich szkół i placówek a także partnerów szkoły – przedstawicieli wydziałów Politechniki Śląskiej, Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, Narodowego Instytutu Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie - Oddział w Gliwicach, Śląskiego Ogrodu Botanicznego w Mikołowie, Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach a także Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej w Katowicach.

Po przemówieniach zaproszonych gości, uroczystość uświetnili programem artystycznym uczniowie „Dwójki” – Szczepan Szostok wraz z bratem Benedyktem a także młodzież, która pod opieką Państwa Ewy i Stanisława Witomskich oraz Pani Dagmary Kaliciak zaprezentowała Musical ”Grease”.

7 października, w sobotnie popołudnie szkolne korytarze w budynku przy ulicy Wróblewskiego wypełnił gwar setek absolwentów, którzy skorzystali z zaproszenia i spotkali się w gronie kolegów, koleżanek i ich nauczycieli. Była to doskonała okazja by zwiedzić szkołę i jej otoczenie a także powspominać minione lata.

Obchody 75-lecia nie zostałyby zorganizowane bez olbrzymiego wsparcia Rady Rodziców II LO, za które należą się ogromne podziękowania.

Szkolny Klub Wolontariatu II LO w Gliwicach

Klub ekologiczny II LO - logo