Godło Rzeczypospolitej Polskiej    Herb Miasta Gliwice    Logo II Liceum w Gliwicach

Człowiek jak książka…

Części z Was ten tytuł może się wydać poetyckim wstępem; może i trochę tak jest, ale ma on również wiele wspólnego z faktami. 26 kwietnia w tym roku był spotkaniem maturzystów z anatomią ludzkiego ciała.

Dzięki uprzejmości Pani dr Agnieszki Pastuszki (kierującej Katedrą Zakładu Anatomii Opisowej i Topograficznej Wydziału Nauk Medycznych w Zabrzu, a równocześnie absolwentki naszego liceum), tegoroczni  maturzyści mogli uczestniczyć w unikalnej formie praktycznych zajęć prosektoryjnych. Tradycyjnie przewodnikiem po zakamarkach ciała człowieka był dr Jacek Kosiewicz, który swoją wiedzą od wielu dzieli się z nami w czasie powtórek do egzaminu maturalnego uczniów biol-chemów. Ale w tym roku po raz pierwszy, a mamy nadzieję, że nie ostatni, przez trudne merytorycznie ale i emocjonalnie zajęcia przeprowadzili nas studenci medycyny, członkowie Koła Naukowego, działającego w ramach prac katedry. Koordynatorem działań był absolwent naszej szkoły - Łukasz Jakubowski, a towarzyszył mu zespół koleżanek i kolegów (Katarzyna Górska, Helena Brawańska, Jakub Staniszewski, Marysia Baczkowska, Olek Grybos, Szymon Żurek). To oni pokazali nam, jak wygląda mięśniowe utkanie klatki piersiowej. Ten preparat poznawaliśmy w trakcie jego powstawania i właśnie wtedy mogliśmy oglądać go jak na stronach książki. Widzieliśmy, jak wygląda przyczep mięśni i dzięki temu łatwiej zrozumieć i zapamiętać zasadę pracy mięśni. A mechanizmu przełykania czy zamykanie zastawek w sercu też już nie musimy sobie wyobrażać. Po tych zajęciach budowa serca, nerki, wątroby, płuc czy przewodu pokarmowego nie jest już dla nas wyłącznie suchą wiedzą, czerpaną z podręczników szkolnych.

Jesteśmy wdzięczni wszystkim, którzy umożliwili nam udział w zajęciach, włożyli ogrom pracy w ich przygotowanie i przeprowadzenie. Część z nas wychodząc z budynku marzyła, żeby wrócić w październiku w charakterze studentów medycyny i zasilić grupę absolwentów naszej szkoły, którzy być może za rok powitają młodszych kolegów w ramach podobnego spotkania.

Tegoroczni maturzyści.

Szkolny Klub Wolontariatu II LO w Gliwicach